Logo Pic
Kulcsrakészház 2024. október 11.

Lakásergonómia építész szemmel

Az első találkozáskor gyakran szembesülök azzal, hogy az ügyfelek túlméretezett otthonokban gondolkodnak. Hatalmas nappalikat, tágas hálószobákat és óriási dolgozószobákat álmodnak meg. Amikor összeadom a négyzetmétereket és kiszámolom a költségeket, általában kiderül, hogy az elképzelt ház ára messze meghaladja a rendelkezésre álló keretet.

De nem csak a pénz miatt javaslom a kisebb tereket. Tapasztalatból tudom, hogy az óriási házakban szétszóródik a család, elvész az intimitás. Korábban én is nagyobb otthont építettem magunknak, de rájöttem, hogy a hatalmas tereket nehéz lélekkel megtölteni. A gyerekek szinte eltűntek a házban, a vendégekkel pedig alig tudtunk beszélgetni a tágas nappaliban. Most feleakkora házban élünk a feleségemmel és négy gyermekünkkel. A 102 négyzetméter nem sok, de legalább együtt vagyunk. Megtanultam, hogy nem a méret számít, hanem az, hogy otthonosan érezzük magunkat és közel legyünk egymáshoz.

beauty_skincare_-2.png

De akkor mekkora legyen egy ideális otthon?

Ha reális méretekben gondolkodunk, egy átlagos családi ház nappaliját 30-35 négyzetméteresre, a hálószobákat 12-16 négyzetméteresre, a dolgozószobát pedig 10-12 négyzetméteresre érdemes tervezni. Ezekkel a méretekkel kényelmes, de nem túlméretezett otthont alakíthatunk ki, ami nem csak pénztárcabarát, de a családi életet is jobban szolgálja.

A nappali és az étkező összekapcsolása még mindig népszerű, bár az amerikai konyha divatja lassan lecseng. A feleségek általában aktívabban részt vesznek a tervezésben, míg a férjek inkább a garázs és a tárolóhelyek iránt érdeklődnek. Érdemes a nappalit úgy kialakítani, hogy ne legyen egyszerű téglalap alakú. Az üvegfelületek aránya kulcsfontosságú: a helyiség alapterületének legalább 1/8-a legyen ablak, de nappali esetében ennél több ajánlott. A nagy üvegfelületek vizuálisan megnövelik a teret. A magas belmagasság ma már kevésbé divatos, főleg az energiaköltségek miatt.

Az ülőgarnitúra elhelyezése kulcsfontosságú a nappaliban. A család általában szeretné egyszerre látni a kandallót, a tévét és a kilátást, de ez egy pozícióból nehezen megoldható. Gyakran a kandalló háttérbe szorul, sokszor csak díszként szolgál. A tv általában győztesen kerül ki ebből a versenyből, az ülőgarnitúra elé kerül, mivel a panoráma jelentősége idővel csökken.

3_3.png

Az étkező átmenetet képez a konyha és a nappali között. Ideális, ha két irányból kap természetes fényt, ami minden helyiségre igaz, hiszen a fény játéka kellemes hangulatot teremt. Az asztal mérete a család nagyságától függ, sokan nagyobb, 12-18 fős asztalt igényelnek. A székek kényelmes használatához legalább 3,5 méter széles helyiség szükséges. A körasztalt én kevésbé preferálom, mert az veszi el a legtöbb helyet.

A konyha tervezésénél számos szempontot kell figyelembe venni. Sokan kérnek bárpultot a konyha és az étkező közé, ami általában 120 cm magas és legalább 40 cm széles. Ez vizuálisan elválasztja a két teret, és ideális esetben 120 cm távolságra van a konyha falától. A konyhapult jellemzően 85 cm magas és 60 cm széles. Bár az amerikai sorozatok miatt népszerű, a konyhaszigetet nem javaslom. Helypazarló és megtöri a munkafolyamatot, hiszen át kell emelni a forró edényeket a közlekedő téren. Fontos, hogy a főzőlap mellett folyamatos munkafelület legyen.

A kamra vagy spájz egyre fontosabbá válik. Sokan kérik, és egyre nagyobb méretben, mert mindenki tartalékol. Ez a tendencia a gázválság óta erősödött fel, ahogy a kandallók népszerűsége is. Régebben ezek inkább nosztalgikus elemek voltak, de ma már praktikus célt szolgálnak. A kamrák mérete akár a 6 négyzetmétert is elérheti, hogy elegendő élelmiszert lehessen tárolni esetleges gazdasági nehézségek esetén.

6_1.png

A terasz kialakítása kulcsfontosságú kertes házaknál. Különösen az étkezőterasz, amely fedett, és ideális esetben a konyha, étkező vagy nappali közelében helyezkedik el. Javasolt mérete legalább 12 négyzetméter, hogy kényelmesen elférjen rajta egy 6 személyes étkezőasztal.

A hálószobáknál fontos, hogy önálló közlekedőből nyíljanak. A közlekedő minimum 110 cm széles legyen, hogy két ember kényelmesen elférjen egymás mellett. A gyerekszobáknál érdemes rugalmas megoldásban gondolkodni: kezdetben egy nagyobb tér, amit később válaszfalakkal lehet felosztani. Ha lehetséges, érdemes külön gyerekfürdőt és gardróbot is kialakítani.

A szülői háló általában 12 négyzetméteres, két éjjeliszekrénnyel és egy franciaággyal. Fontos, hogy innen nyíljon a felnőtt gardrób és fürdőszoba is.

4_2.png

Természetesen ezek csak a főbb szempontok, amiket érdemes figyelembe venni egy családi ház tervezésénél. Minden esetben az egyedi igényekhez és lehetőségekhez igazítom a terveket. Ha kíváncsivá tettelek, itt rengeteg általam tervezett otthonról találsz látványtervet.

 

Vissza a címlapra
Építkezz okosan
25 éve tervezünk és építünk házakat. Úgy gondoltuk, hogy megosztjuk a tapasztalatainkat, hogy megkönnyítsük azok helyzetét, akik most vágnak bele ebbe a nagy munkába.
Legjobban pörgő posztok
Cambiaso legalább egy hétre kiesett, Gatti visszatérhet
venember83 • 2 nap
A Bologna elleni mérkőzés
Apuleius • 4 nap
Yes, please. – a Sextile Budapesten is bemutatja új lemezét
srecorder • 2 hónap
“Két út a belső robbanás felé” – Czakó Sándor & Cz.K. Sebő-interjú
soostamas • 3 nap
Nagy dán szalámi teszt
Linda Morvai • 14 nap
Cikkek a címlapról
Ide vidd a kutyát strandolni!
    Állandó problémaköre a kutyásoknak, hová lehet menni pancsolni a kedvenccel. Mert igen, a nyár és a fürdés nekik is jár, sőt. Most hoztam egy menő listát nektek, kutyafuttában közlöm is, hogy rá tudjatok keresni igény esetén. A kutyabarát szolgáltatók közül természetesen nem maradhatnak ki a…
5+1 hasznos tipp a méhek napjára
A legelőtől az itatón át a tudatos mézvásárlásig.  1994 óta az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) kezdeményezésére április 30-án tartjuk a méhek napját! Mivel hazánkban sajnálatos módon alacsony a mézfogyasztás, a program nem titkolt célja a méz és a méhészeti termékek megismertetése és…
>