Lawrence Kohlberg elmélete a morális fejlődésről rendkívül fontos a pszichológia területén, különösen, ha az erkölcsi döntések mögötti motivációkat vizsgáljuk. Kohlberg három fő szintre osztotta a morális fejlődést, amelyeket további két-két szakaszra bontott. Nézzük a szinteket és a hozzájuk tartozó példákat:
1. Prekonvencionális szint
Ez a szint leginkább a gyermekekre jellemző, de felnőtteknél is előfordulhat, akik erkölcsi döntéseiket a közvetlen következmények alapján hozzák meg.
-
1. szakasz: Büntetés és engedelmesség orientációja Az emberek azért tartanak be szabályokat, hogy elkerüljék a büntetést. Például: „Nem lopok, mert megbüntethetnek.”
-
2. szakasz: Instrumentális relativizmus A viselkedés célja a személyes haszon. Az emberek azt teszik, ami számukra előnyös. Például: „Segítek másoknak, ha cserébe én is kapok valamit.”
2. Konvencionális szint
Ezen a szinten az erkölcsi döntések alapját a társadalmi szabályok és a társas elvárások képezik. Sok felnőtt ezen a szinten van.
-
3. szakasz: Jó gyerek orientáció Az emberek azért viselkednek jól, mert meg akarnak felelni mások elvárásainak, és el akarják kerülni a szégyent. Például: „Nem hazudok, mert az rossz emberré tesz, és mások elítélhetnek.”
-
4. szakasz: Törvény és rend orientáció Az emberek követik a szabályokat, mert ezek fenntartják a társadalmi rendet. Például: „Betartom a törvényt, mert az segít elkerülni a káoszt.”
3. Posztkonvencionális szint
Ez a legmagasabb szint, ahol az erkölcsi ítéletek az egyetemes elveken és személyes erkölcsi normákon alapulnak.
-
5. szakasz: Társadalmi szerződés orientáció Az emberek felismerik, hogy a törvények nem tökéletesek, és szükség esetén meg lehet őket változtatni. Például: „Betartom a törvényt, de ha az igazságtalan, küzdeni fogok a megváltoztatásáért.”
-
6. szakasz: Egyetemes etikai elvek orientációja A viselkedés az egyetemes erkölcsi elvek alapján történik, még akkor is, ha ez szembemegy a törvényekkel. Például: „Nem engedem, hogy valaki igazságtalanul szenvedjen, még ha törvényt is sértek.”