Logo Pic
Mizantróp. 2025. április 10.

10 érdekesség Grönlandról

greenland_arcticmap.jpg

A nemzetközi híradásokban mind többször bukkan fel Grönland neve, mint az Egyesült Államok által megszerezni kívánt fontos terület. Donald Trump amerikai elnök többször is bejelentette már a széles nemzetközi nyilvánosság előtt, hogy az Egyesült Államok így vagy úgy (és előbb vagy utóbb) megszerzi a szigetet. Sőt alelnöke J. D. Vance úgy utazott el Grönlandra mint ha az máris Amerikáé lenne. 

Ezzel szemben mind Dánia, mind pedig a grönlandi kormány folyamatosan azt kommunikálják a világ felé, hogy nem akarják (és nem is hagyják) az amerikai bekebelezést. De miért annyira érdekes ez a hatalmas 2 millió négyzetkilométer nagyságú jókora jég-sziget messze fent északon?

greenland_map.jpg

A kép forrása: arcticportal.org

1. Gazdag bányakincsekben és ritkaföldfémekben

Grönland szigete bővelkedik bányakincsekben mint vasérc, réz, cink, arany, urán, valamint könnyű és nehéz ritkaföldfémekben. Utóbbiak szerepe a gazdaságban a tiszta energiára történő átállás miatt (elektromos autók, szélturbinák stb.) fontos. A ritkaföldfém (RFF) olyan elemek gyűjtőneve, melyek nélkül elképzelhetetlen lenne például, hogy fénycsővel világítsunk, szélerőműveket és elektromos autókat építsünk, de okostelefonjaink és lapos képernyős televízióink sem létezhetnének ezen nyersanyagok nélkül. Alighanem mindezek miatt annyira fontos az USA számára.

2. A világ legnagyobb szigetének gazdája a parányi Dánia

Második érdekesség, hogy az alig 43 ezer km2 nagyságú, aprócska méretű (Dunántúlnyi) Dánia birtokolja Grönlandot. Ennek történelmi okai vannak: a X. században ugyanis skandináv hajósok fedezték fel partjait (vezetőjük: Vörös Erik, azaz Erik Thorvaldson volt), majd a XIV. századra a megerődöső Dánia vette birtokba a legtöbb Észak-európai régióval együtt. A XX. században aztán önkormányzati jogokat is kapott és 1979-től már saját parlamentje, kormánya is lehet.

3. Grönland 90%-át jégtakaró borítja

Grönlandot messze északon található az északi sarkkör az alső harmadánál szeli keresztül, így éghajlata arktikus. Az egész sziget szinte egy jégmező. Az év felében végig tél van, ami azt jelenti, hogy ekkor rettenetes a hideg, a sziget déli részein -20, északi részein pedig -40 fok a jellemző (tartósan). A téli időszakban a sziget északi részein  állandóan az éjszaka, vagyis hónapokig van sötét. A nyári hónapok valamivel viselhetőbbek: ekkor délen akár plusz 10-15 fok is lehet (északon 5-10). 

4. Alig 56 ezer ember él az egész szigeten

Habár Grönland a világ legnagyobb szigete és 2 millió 166 ezer négyzetkilométer nagyságú, vagyis 23 magyarországnyi a területe mégis csak egy közepes méretű magyar város lakossága él rajta. Az 56 ezer lakos egyharmada egyébként egyetlen városban él, mégpedig Grönland fővárosában Nuuk -ban (a település 18 326 ember otthona). Nuuk a sziget déli részén található, legrégibb épülete (Hand Egede House) 1721-ben épült. Van múzem, egyetem, buszközlekedés, jelentős kikötő és nemzetközi reptér.

5. Csak 5 városnak tekinthető település

Az egész szigeten csupán 5 település lélekszáma haladja meg a 2 ezer főt a főváros mellett: Sisimiut (5500), Illulissat (4737 lakos), Aasiat (3200) és Mannitsoq (2500). Ezek a városok mind a sziget Amerika felőli partjain fekszenek és nagyrészt délen, ahol nem annyira dermesztő a hideg.

6. Grönlandon nincsenek országutak

A grönlandi városok között nincsenek országutak sehol a szigeten. Még a négy említett legnagyobb város között sem. A települések közötti utazás repülőkkel, néha helikopterekkel vagy part-menti hajózással valósul meg. A bátrabb lakosok kisebb távolságokra kutyaszánokkal is vállalkoznak időnként.

7. A lakosság 88%-a inuit eszkimó

A hivatalosan Dániához tartozó, vakójában szinte teljesen önálló és önmaga által igazgatott Grönland lakosságának túlnyomó része innuit eszkimó. Arányuk az 56 ezres teljes lakosság 88%-át teszi ki, azaz közel 50 ezer lakost. A maradék 12% vagyis 6 ezer fő csupán az euópai, zömében dán származású grönlandi. Ők eszkimó nyelvet beszélnek, amit kalaallisutnak neveznek.

8. A legközelebbi valódi városok több órás repülőútra vannak

Grönland fővárosához két valódi azaz 100 ezer lakos feletti város fekszik 2-3 órás repülőútra, az egyik Reykyavik, Izland fővárosa, a másik St.John's déli irányban, mely Kanadához tartozik. Előbbi városban 140 ezren, utóbbiban 110 ezren élnek és mindkét város 1400-1500 km távolságra fekszik Nuuktól. 

9. Jelentős most is az amerikai jelenlét a szigeten

A Thule légibázis amerikai személyzettel Grönland északi részén található. A bázis 1943 óta működik az amerikai hadsereg fenntartásában. A támaszpont az északi Qaanaaq település mellett található, melynek jelenleg alig 646 lakosa van mindössze. A bázis az északi sark feletti ellenőrzésben és az Oroszászággal szembeni védekezésben is fontos szerepet tölt be évtizedek óta. 

10. Különleges az élővilág

Grönland nagyrész halászatból él a tenger élővilága meglehetősen gazdag: ezerféle hal található a partmenti vizekben, előfordulnak itt bálnák és narválok is. Szárazföldi állatok is akadnak a kihaltnak tűnő jeges, havas vidék dacára. Él itt például jegesmedve, a legnagyobb szárazföldi ragadozó (nagyob az összes medvafajtánál), mely egyébként Grönland címer-állata. Előfordul még sarki róka, hermelin, rozsomák, sarki farkas, rénszarvas, pézsmatulok, sarki nyúl és a lemming (hörcsögszerű rágcsáló). Madarokból körülbelül 60 féle él a szigeten, talán a legjellegzetesebb közülük a lunda. 

greenland_animals.jpg

nuuk_greenland.jpg

A képek forrásai: v2travelark.org

mizantroop_lec4.jpg

Vissza a címlapra
Mizantróp
Realista blog történelemről és korunk témáiról értekezve, józan tisztánlátást megkísérelve, társadalmi, közéleti, nemzetközi témákat is érintve, könyvekkel, filmekkel is foglalkozva önálló gondolkodók számára.
Legjobban pörgő posztok
Az Étterem Hét közönségdíjas éttermei! - 2025. tavasz
Étterem kóstoló • 7 nap
Nagy húsvéti füstölt tarja teszt
Linda Morvai • 9 nap
Pogba: „Ha nincs az eltiltás, a Juventustól vonulok vissza"
venember83 • 6 nap
Játékosok a Roma elleni döntetlenről
Apuleius • 8 nap
A Lecce elleni mérkőzés
venember83 • 3 nap
Cikkek a címlapról
Április 15: Ezen a napon tűnt fel a TV Maci
1963. április 15-én tűnt fel először az akkor még kevés lakásban tv-t nézhető ember képernyőjén a TV Maci, hosszú évtizedek kedven gyermek figurája, aki csak az Esti mese szignálfilmjeként szerepelhetett, de rengeteg gyermek szívébe lopta be magát. Azt esti fogmosás után, nem volt abban az…
„Beszéljünk egyszer úgy, ahogy Isten akarja”
Esterházy Péter Kossuth- és József Attila-díjas magyar író Budapesten látta meg a napvilágot 1950. április 14-én. Nagyapja galántai gróf Esterházy Móric (1881–1960), édesapja galántai gróf Esterházy Mátyás Benedek (1919–1998), édesanyja rétszilasi Mányoki Irén Magdolna volt (1916–1980). A pesti…
>