Tó-retró

Az éttermi átverések diszkrét bája

2018. november 23. - drkardos

Gazdag pincérek, szorongatott étteremvezetők és pofátlan lehúzások a kádár-kori Balaton partján. 

 pincer1.jpg

Fotó: Fortepan/ Bauer Sándor

 Tovább...

 

A bejegyzés trackback címe:

https://toretro.blog.hu/api/trackback/id/tr6714372375

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

az övezet gázai 2018.11.24. 07:47:11

Aki nem hitből vendéglátó, attól ez várható. Régen is, most is, mindig.

n3spr3ss0 2018.11.24. 09:36:04

Ma annyi a különbség, hogy már főzni sem tudnak. Tisztelet a "nagyon drága" kivételnek.

Kalocsai Tamás 2018.11.24. 09:36:30

Hogy is lehet olyan piacgazdasági szempontokat, mint "minőség", "ügyfélközpontúság" számonkérni egy rendszeren, ami ideológiai szinten vállaltan ezzel szembe megy? - Mármint a piacgazdasággal... Hiánygazdálkodás lévén nem csak alapanyagokból, de szolgáltatásból is hiány volt. Ilyenkor pedig nem nagy csoda, ha a kínálati oldal diktálja a feltételeket. A lelkiismereti dolgokat pedig tegye mindenki magában helyre, de ha már akár 2 ember közül az egyik stiklizik, akkor valószínűleg a másiknak nem lesz maradása - főleg ha a (cég)vezetés is ehhez asszisztál. Ördögi kör ez. Ami sokkal viccesebb, hogy még mára sem pusztult ki ez a mentalitás sok vendéglátással foglalkozóból (azt nem írom, hogy vendéglátósból, mert az az előző hsz alapján is tudható, hogy más kategória).

AZ A BAJ...HOGY BE SE JÖNNEK 2018.11.24. 12:09:24

Üres ásványvizes üvegek visszatöltése szódával, majd visszakupakolása..A magyar rafinéria hungarikum..:)

Munro 2018.11.24. 22:12:08

A témában ajánlom ezt a filmet: Pénzt, de sokat!
www.youtube.com/watch?v=rbBsnhTAbbo

Tristee 2018.11.24. 22:12:22

@Kalocsai Tamás:
"Hogy is lehet olyan piacgazdasági szempontokat, mint "minőség", "ügyfélközpontúság" számonkérni egy rendszeren, ami ideológiai szinten vállaltan ezzel szembe megy?"

A kérdésben megfogalmazott állítás hülyeség a köbön.
A rendszer ideológiai szinten éppenséggel például a minőség és például az ügyfélközpontúság hirdetője volt, merthogy nem is lehetett más. Az más kérdés, és éppen ez jelentette a mindenki által érzékelt ellentmondást, hogy a gyakorlatban az állampolgár sok esetben nem kapott minőséget, csak bóvlit.

collateral damages 2018.11.25. 09:09:02

Jó lett volna ha az is szóba kerül a posztban, hogy a Balaton sajàtos viszonyai, az alig 2 hónapos főszezon, olykor még annyi sem, okozta az ottani vendéglátás legnagyobb problémáit. Ez sajnos ma is így van, ugyanakkor viszont napjainkban egészen más árképzési metódussal dolgoznak az éttermek, mit az "átkosban". Az említett korszakban a központ szabta meg az árakat, az éttermek többsége, kivéve néhány már akkor is luxus kategóriába sorolt egységet, mindenki számára elérhető volt. Sok helyen a Budapestről levezényelt személyzet dolgozott, aki kicsit távolabb a fővárosi központtól többet engedtek meg maguknak, ez pedig óhatatlanul a minőség rovására ment, és persze az is, hogy a tóparti szezont szinte mindenki aranybányának tekintette, és ez alatt a rövid időszak alatt szerette volna megszedni magát. Aki nem akart étterembe menni, az járt jobban, mert annak ott voltak a maszek kifőzdék, ahol az olcsó áron kínált házias kosztból garantáltan jóllakhatott mindenki.

protézisesh 2018.11.25. 16:00:05

@collateral damages: 2hónapos szezon? Mert a magyar “vendéglátósnak” csak a strand jut eszébe. A B.felvidéken márciustól novemberig lehet kirándulni, az északi part egy borvidék, aug-nov szüret/újbor/libanapok, téli jeges sportok...

Az összes osztrák tó igen kis hányada használható strandolásra, mégis EGÉSZ ÉVBEN megélnek körülötte a vendéglősök. Úgy, hogy nem is számottevően drágábbak a balatoni áraknál... A fejekben van itt a probléma, nem a szezon hosszában... :(

collateral damages 2018.12.02. 16:17:59

@protézisesh:
Próbálj te abból megélni. Elárulom neked, hogy én nem az újságokban olvasom a tutit, hanem a saját tapasztalataimról beszélek, ugyanis 20 évig voltak vállalkozásaim a Balaton déli partján, míg egy pár éve felszámoltam azokat, tehát napra, óra percre tudtam, hogy mikor kezdődik, és ér véget a szezon. Ezen túlmenően az általad említett Balaton felvidéken a mai napig is van szőlőm, és ezzel együtt ismereteim. Ötletelni lehet, de próbálj te a tó partján szezonon kívül megélni abból, amiből senkinek nem sikerült eddig. Az osztrák példa emlegetése pedig már ne is haragudj, de a helyzet teljes félreértéséről tanúskodik.
süti beállítások módosítása