Tó-retró

A nyolcvanas években is volt járvány az iskolákban

2020. március 14. - drkardos

Igaz, akkor a kórokozót diplomatatáskának hívták, és elsősorban gerincferdülést okozott. Avagy így menőztünk mi 40 éve.

diplomata1.jpg 

 

Tovább...

A bejegyzés trackback címe:

https://toretro.blog.hu/api/trackback/id/tr4715520586

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nodeoda Seneki 2020.03.14. 20:36:32

A Budmil/ Invictia hátizsák őrület vetett véget a diplomata-táskának.

kugi · http://kugi.blog.hu 2020.03.14. 20:36:38

Felsős koromban - '86 és '90 között - nekem is volt. Egy-két szendvics emlékeim szerint még belefért, de a tornacuccot külön kellett vinni...

szkófild 2020.03.14. 20:36:45

Mekkorát puffant ha óra közben eldőlt! :)

Enit 2020.03.14. 20:36:51

Valamit benéztél. Már 76-80 között az osztály fele diplotatyóval járt, a maradék meg szimatszatyorral.

Efrajim Canuck 2020.03.15. 06:48:55

@Enit: A nővéremnek volt szimatszatyra. Én diplomatatáskát szerettem volna, de sosem kaptam, mert gerincferdülés, ugye. Azt senki sem feszegette, hogy miért kell a gyerekeknek a testsúlyuk negyedét kitevő rakás könyvet cipelniük napról napra.

Dömötör Lóránd 2020.03.15. 06:49:02

A dipósok kispöcsök voltak hozzánk, szimatszatyrosokhoz képest :D

Chaoyang · http://xiongyali.blog.hu 2020.03.15. 06:49:31

"You forget the briefcase! You forget the briefcase!!" Falling Down

n3spr3ss0 2020.03.15. 15:10:08

A hátizsáknál bunkóbb dolgot nehezen lehet elképzelni, főleg a tömegközlekedésben.

lomposfarkas 2020.03.15. 15:10:10

A honvédségnél rendszeresen megnéztük az örmesterünk diplomatatáskáját: jellemzően egy füzetet, egy szalvétába csomagolt szalámis kenyeret és egy fél tekercs wc papírt hordott, szóval máshol is megtalálta illő helyét a táska :)

Ó igen, és a kvarcóra... nedves álmaimban szerepelt a hétzenés jugoszláv csempészáru kvarcóra. Fater, látván a szenvedést vett nekem egy kvarcórát a helyi órásboltban, egy ilyesmi Exaquartzot:
p2-ssl.vatera.hu/photos/cf/02/retro-exaquartz-1981-karcmentes-elolappal-57ba_4_300.jpg?v4
Se hét, se egy zene, borzasztóan el voltam keseredve... most már persze tudom, hogy igazságtalan voltam faterral, aki nyilván komoly anyagi áldozatot hozott az órásboltban, csak (ahogy a szülők) éppen nem értette, mire gerjednek a büdös kölkök.

"amikor – a tervgazdaság belső folyamatait ismerve, meglepően gyorsan – az ipar és a kereskedelem is felismerte az igény elharapózását"
Moldova írt a Szent tehén c. könyvében a szocialista cipők gyártásba viteli idejéről:

"A textiliparhoz hasonlóan itt is hosszú a tervezésbonyolítás időszaka. Ha kiadják a kollekció elkészítését elrendelő utasítást, másfél év is eltelik, amíg az első késztermék megjelenik a belföldi piacon, a szocialista piacon ez két-három évig is elhúzódhat. Nem kell külön mondanunk, hogy ez mennyire csökkenti a cipők divatértékét és az elérhető nyereséget.

Mire kell ez a rengeteg idő? Egy példa felsorolja azokat az állomásokat, melyeket a belföldi piacra szánt kollekció bejár a tervezési utasítástól a bemutatásig.

„1. Az első általános útmutatót a marketing csoport feljegyzés formájában összeállítja, és a kereskedelmi igazgató aláírásával ellátva átadja a műszaki főosztálynak.

2. A műszaki főosztályvezető ezt a feljegyzést továbbítja a gyártmányfejlesztési osztálynak. A tervezés megkezdődik, és a készdossziék előbb a gyártmányelőkészítési osztályra kerülnek kalkulálásra, majd vissza a tervezőkhöz a szükséges létszám megállapítására, végül kiírják a gyártó üzemrészeknek.

3. A gyártó üzemrész elkészíti a mintacipőket, és átadja a mintateremnek, mely továbbítja a gyártmányfejlesztési osztálynak zsürizésre.

4. A zsüri vezetője a műszaki igazgató, a zsüri tagjai az árosztályról, a kereskedelmi főosztályról és a termelési főosztályról kerülnek ki. A munkában részt vesznek a modelltervezők is, de sem az anyagmegrendelési, sem a marketing csoport nem képviselteti magát. A zsürire még nem készülnek árkalkulációk, a modelleket gyakran módosítják, ismételt kalkulálásokra és kiírásokra van szükség.

5. A módosított modellek új normáit ismételten továbbítják az árosztályhoz új ármegállapításra.

6. Az elkészült kollekciót bemutatják a felső vezetőknek, akik megtekintik és esetleg további módosításokat vagy kiegészítéseket rendelnek el.

7. A kollekciót elfogadása után az értékesítési osztálynak továbbítják, amely közvetlen kapcsolatban van a nagykereskedelmi vállalatok képviselőivel, és megrendezik az előbörzét. A kollekció ebben az állapotában sem árral nincs ellátva, sem körülbelüli szállítási dátumot nem lehet adni.

8. Az előbörze után körülbelül egy hónappal az értékesítési osztály megrendezi a börzét, mely az alábbiak szerint zajlik le:

9. A nagykereskedelmi vállalatok képviselői kiválasztják a megfelelő modelleket, és esetleg módosításokat kérnek. A modell kiválasztásával egy időben közlik az igényelt párszámokat és a határidőket.

10. A kereskedelmi és gazdasági igazgató a szerződés visszaigazolásával egy időben közli az árakat a nagykereskedelmi vállalatokkal.

11. A nagykereskedelmi vállalatok vagy elfogadják a szerződésben közölteket, vagy újabb javaslatot tesznek.

12. Az anyagtervezési csoport megállapodik az anyagot szállító vállalatokkal a szállítási időpontokban – ezeket továbbítják a kereskedelmi főosztálynak, mely egyezteti őket a készáru kiszállítási határidejével, és az esetleges módosításokkal visszaküldi az anyagtervezési csoportnak.

13. A szállítási határidők tisztázása után a beszerzési osztály megkapja az anyagokra vonatkozó szerződéseket.

14. A műszaki igazgató vezetésével a gyáregységek képviselői és a termelési főosztály vezetője meghatározza az egyes modellek gyártási helyeit.

15. Ezt követően részletes program készül nagyvállalati szinten, melyet minden gyáregység és főosztály megkap. Az anyagokat beszállítják, a gyártás megkezdődik, és a befejezett modellt előkészítik az expediálásra…”

Ez a folyamat hat-tizenkét hónap alatt fut le – ha minden rendben megy, esetleges zökkenők további hónapokkal tolják ki a határidőket. Az adott gyárban az 1973. év folyamán százharmincegyszer változtattak a programon, ennek következtében újra és újra módosítani kellett a modelleket, sőt néha a termelés részleges leállítására is sor került."

hellsing 2020.03.15. 15:10:27

@Dömötör Lóránd: a szimatszatyrosok meg mind csövesek voltak :)))

A faterom hozott nekem egy dipót a Minisztérjomból (HM), amiben vmi tábornok a pipadohányát tartotta. Évekig megvolt az illat, imádtam :)

csuni 2020.03.16. 06:53:58

Nekem már inkább az Invicta tatyó jutott,az is szaksuliban, de alsós emlékeimből felbukkan, ahogy télen a szánkózó dombon a diplomatatatyó szánkóvá avanzsált.
Egyébként nekem szaksuliban Invicta volt, az gyakszin meg szimat szütyő.

kewcheg 2020.03.17. 06:45:19

A helyes megnevezése : kazettatáska, szerintem valamirevaló diplomata ilyet nem hordott.
Bár a 90-es években megjelenő formatervezett, számzáras Samsonite műanyag táskákból (Dumb és Dumber..:))) ) egyet még ma is elfogadnék, ha gyártanák....

Dr Dee 2021.04.14. 18:18:48

@Nodeoda Seneki: Én nem így emlékszem .Mert a Budmil/Invicta táskák 1990-től kezdtek el dübörögni. Szerintem a Benetton 8és a másolatok)henger táskák vették át a hatalmat a diplomata táskáktól:-)
süti beállítások módosítása