Blogunk 1300 lelkes olvasója elmondta, hogy mi képes eltántorítani valakit a magyar tengertől. Ön egyetért velük?
Fotó: Fortepan/ Eperjes Gyula
A Tó-retró blog olvasó tábora többnyire a Balaton szerelmesei közül kerül ki, ami a kutatás szempontjából igen pozitív tényező. A válaszok így közel 1300 olyan ember véleményét tükrözik, akik jól ismerik a tó szinte minden jellegzetességét, sajátosságát. A kitöltéseket böngészve azonban az is kiderült, hogy meglehetősen sok olyan dolog van a Balaton körül, mellyel a legmegszállottabb magyar tenger rajongók sem elégedettek. Nézzünk hát néhány példát!
Az első érdekes adat, hogy a válaszadók kevesebb, mint fele vett igénybe fizetős szálláshelyet, noha csak 20 százalékuknak van a tónál nyaralója vagy háza. A többiek ismerősöknél, rokonoknál szálltak meg vagy egyáltalán nem volt szálláshelyük a tónál. A legszélsőségesebb példaként említsük meg, hogy volt olyan válaszadó is, aki egy siófoki padot jelölt meg alvóhelyként.
Fotó: Fortepan/ Urbán Tamás
Hogy miért alakult ez így, ahhoz nem kell sokat törni a fejünket, hiszen tízből nyolcan kevésnek tartják a megfizethető árú szálláshelyet a tó körül. Ám nem ez az egyetlen olyan dolog, ami elégedetlenné tehet bennünket a balatoni nyaralás, kiruccanás idején.
A kutatásban résztvevők több, mint fele túl drágának találja az ételeket, és olcsóbb étkezési lehetőségek után áhítozik, de minden ötödik válaszadó éppen a minőségi étkezési lehetőségek kínálatát ítélte szűkösnek. Talán érdemes lenne azon is elgondolkodni a helyi szolgáltatóknak, hogy miért vágyik a kérdezettek ötöde barátságosabb kiszolgálásra a szállás- és vendéglátóhelyeken...
Ha a Balaton más rejtélyei is érdekelhetik, akkor vessen egy pillantást az év strandkönyvére. Meglepő tények, izgalmas, rejtélyes sztorik a Balatonról, a Tó-retró blog szerzőjének új könyvében! Minden, amit nem tudott a magyar tengerről, de nem volt kitől megkérdezni. Lebilincselő olvasmány… Részletek, megrendelés
A Balaton kapcsán visszatérő téma a strandok kérdése, így a kérdőíven alaposan kiveséztük ezt a témát is. Bemelegítésként meg kell említeni, hogy a válaszadók fele több homokos partot szeretne, és tízből alig egy ember jár kifejezetten a strandok miatt a tóhoz. A homokos partok kérdésén a tó védelmében nem valószínű, hogy lehet változtatni, ám más módosításokkal sokan már vonzóbbnak éreznék a strandokat. A válaszadók 14,4 százaléka például szívesen fizetne többet, ha cserébe magasabb színvonalúvá tennék a strandokat.
Ugyanakkor a tengerparti strandoknál megszokott lehetőségeket még ennél is vonzóbbnak ítélték. A legtöbb tengeri helyen a strandokra ingyenes a belépés, ám az ágyak bérléséért fizetni kell (a törölközőn üldögélőket pedig többnyire elküldik a napágy nélküli, de gondozatlanabb részekre). Ez a kombináció tízből négy embernek a Balatonon is tökéletesen megfelelne. Ennél is többen örülnének az olasz partokra jellemző módszernek, amikor a strandbelépő ára igen magas, ám a fizetős szállásokat igénybevevőknek a bérlés időtartama alatt nem kell azt megfizetnie. Ez a módszer ráadásul elősegíti a szálláskiadás utáni bevételek kifehérítését is, hiszen csak regisztrált és adózott szálláshelyek vendégei kapnának ingyenes belépést. Ezen kívül persze más dolgok is szerepet játszanak abban, hogy nem mindenki elégedett a Balatoni nyaralásai végén.
Az emberek húsz százaléka például azt szeretné, ha a települések egyedibb arculatot kapnának. Ha egy-egy tóparti város vagy falu – kis túlzással - nem csupán a szállodáiról lenne felismerhető, hanem több látványosságot, egyedi épületet vagy teret tudnának felmutatni. Ez megnövelhetné a programok számát, mely az emberek ötöde szerint igen kevés a tó partjain, és kielégítené az emberek 70 százalékát(!) akik a kirándulást tartják a legjobb kikapcsolódásnak a Balaton környékén. Igaz ez utóbbi nem kizárólag a látnivalókon múlik, hiszen ötből egy ember szerint a bérelhető jármű (kerékpár, roller, robogó, autó) is kevés a magyar tengernél. Ráadásul a közlekedés is mutat gyengeségeket.
Némileg meglepő, de a legtöbben úgy gondolják, hogy a tó megközelítése igen könnyű vonattal és autóval egyaránt. Azonban a települések közötti közlekedés kapcsán már jóval több az elégedetlen hang. Ebben a tekintetben már csak a válaszadók negyven százaléka számolt be pozitív tapasztalatokról, míg a parkolás esetében ennél is borúsabb a kép. Az emberek alig harmada ítélte meg úgy, hogy a rendelkezésre álló helyek elegendőek, míg 70 százalékuk szerint ezen a téren szükség lenne a komoly változtatásokra.
Végül említést érdemel az a kérdés is, hogy milyen irányba fejlesztenék a válaszadók a tó arculatát és a szolgáltatásokat. Ebben az esetben három lehetőséget villantottunk fel, melyek hangulatot és szolgáltatáscsomagot is megtestesítenek egyben. Ennek értelmében a legkevesebben a századfordulós Balatonra jellemző, elegáns villákkal és luxusszolgáltatásokkal körülírható irányt tartanák jónak (14%). Sokkal népszerűbbnek bizonyult (41%) a 60-80-as évek Balatonja, melyet a SZOT üdülés, a retró hangulat és a szolidabb árak jellemeznek.
Fotó: Fortepan/ Bauer Sándor
A nyertes azonban mégis a mediterrán tengerpartok stílusa lett (széles program-, vendéglátó- és szálláshely kínálat, tömegturizmus), mely 45 százaléknyi voksot kapott. Ha a cikkben felsorolt hiányosságok kijavítása megvalósulna, akkor nem vágyna a válaszadók 72 százaléka a horvát-, 14 százaléka pedig más mediterrán nyaralóhelyre a Balaton helyett...