Tó-retró

Ezért tartott 32 évig a hétfői adásszünet a magyar TV-ben

2023. április 15. - drkardos

32 éven át szünetelt az adás a hét első napján, de hivatalos indoklást már akkor sem hitte és fogadta el senki.

adasszunet1.jpg

1968 anuár 5-ét sokáig számíthatták Magyarországon az emberek a remény szimbólumai vagy a varázsdoboz piros betűs ünnepei közé. Ekkor indította el ugyanis a Magyar Televízió pénteki adását (újra, de erről kicsit később) és így közel teljessé vált a műsorhét. Ezen a napon minden katódcső függő proletár úgy érezhette, hogy a műsorszórás fejlődésének fénysebeségű versenypályáján már ráfordultunk a célegyenesre, melynek végén a teljes héten át áradó TV műsor élvezetében feloldódva tengethetik szabadidejüket. Mivel jómagam és a blog olvasói egyaránt emlékezhetnek rá, hogy bizony volt idő, hogy a hétfő esték intenzív csehszlovák nyelvleckékkel teltek, az addigra már kisipari hungarikumnak számító adásszünetek miatt, már sejthető, hogy felesleges volt a ’68-as hurráoptimizmus. Cikkemben annak járok utána, hogy miért maradt fenn a mind nagyobb elégedetlenkedés ellenére is a hatnapos műsorfolyam.

            Pedig olyan jól indult minden! 1957-ben egy május 1-ei ünnepségeket bemutató adással hivatalosan is az éterbe került a képekkel operáló műsorszórás és ez még akkor is nagy szó volt, ha Amerikában már 1939-ben elindult a televízió közvetítés.

adasszunet2.jpg

Az a híres május 1. 1957-ben...

Fotó: Fortepan/ Rádió és Televízió Újság

 

Szintén nem érdekelt (nagyon) senkit, hogy 1957-re az USA lakói már színeseben nézhették kedvenc adásaikat, hiszen a monokróm csoda végre hozzánk is megérkezett! Ebben az első időszakban heti 3 napon élvezhették a nézők az adást, mely heti váltásban más-más napokat jelentett. Egészen pontosan a keddi és pénteki napokon filmet, csütörtökön (A hét) színházi előadást, vasárnap (B hét) pedig sportközvetítést nézhettek az érdeklődők. Ez a rend pedig egy év múlva négy fix napra (kedd, csütörtök, péntek, szombat) módosult.    

            Ebben az időszakban még igen dinamikusan bővült tovább a kínálat, hiszen 1960. január 10-én első alkalommal már vasárnap is a családokkal tartott a varázsdoboz, így 5 napon át hömpölygött a műsorfolyam (ekkortól péntek helyett szerda szerepelt az újságok programajánlóiban és az utolsó munkanapi adás csak 1968-ban tért vissza a körforgásba, ahogyan a cikk elején említettük). Itt pedig majd egy évtizedes várakozás következett.

konyvfoto.jpg

Jöhet még néhány rejtély a Balaton kapcsán is? Érdemes egy pillantást vetni a Tó-retró könyvtár "A Balaton legnagyobb rejtélyei" c. kötetére! Részletek és megrendelés

 

            A hatvanas évek végén nem csak a hatnapos adáshét, de a színes műsorszórás is megjelent a kínálatban, egészen pontosan 1969. március 21-én zajlott az első ilyen sugárzás. Persze ekkor sokan bíztak abban, hogy a fene nagy fejlődés végre teljessé teszi a hati műsorfolyamot, de sem ez, sem az 1972-ben elindult második adás nem hozta el a Cseh 2 mentes hétfőket. Az ország  vezetése makacsul propagandálta az emberek fejébe, hogy a hétfői adásszünet bizony a mi érdekünket szolgálja! Úgy érezték ugyanis, hogy a teljes héten át tartó adásfolyam az emberek elhidegüléséhez és elbutulásához vezet, így tessék szépen olvasni vagy színházba, múzeumba menni hétfőn (igaz utóbbiak már akkoriban sem tartottak nyitva a hét első napján).

            Noha akkoriban a kutyaugatás ritkán hallatszott az égig, a kommunizmus építésében megfáradt tömegek zúgolódni kezdtek az ügy miatt. Voltak olyan munkáskollektívák, akik közös levelet küldtek a sajtóba, hogy felhívják a figyelmet az ügy visszáságára. Ők úgy gondolták, hogy a hétfői 12 órányi bányában vagy vasöntödében eltöltött műszak után nem mindenáron törekednek színház látogatásra, ám a hideg Kőbányai és a TV képernyő éppen ideális levezetésnek tűnik. Mások arra hívták fel a figyelmet, hogy aki teheti inkább a csehszlovák adást nézi kényelmes otthonában hétfőként, noha ezzel biztosan elmulasztja a színházi előadás élvezetét. Persze a makacs, 21 éven tartó ragaszkodásnak hétfői adásszünethez a népnevelésen kívül voltak kevésbé magasztos okai is.

adasszunet3.jpg

Akkoriban ez volt az egyik leggyakrabban bemutatott "műsorszám"...

Fotó: Fortepan/ Reményi József

 

Ezek közül az egyikre az 1988-as szöuli olimpia közvetítése világított rá. Ez volt ugyanis az első olyan sportesemény, melyet a Magyar Televízió elejétől a végéig (így hétfőn is) közvetített. Az olimpia októberi lezárulta után a televíziós dolgozók akkorát fújtattak, hogy talán a szöuli lángot is kioltották volna, ugyanis az utolsó pillanatig erősen kérdéses volt, hogy a technika képes-e a folyamatos adásra. Az akkori szerkezeteket ugyanis nem arra tervezték, hogy hetekig működjenek szünnap, pihenő és karbantartás nélkül. Ez utóbbi pedig egy másik fontos dologra is rávilágít, nevezetesen, hogy a Magyar Televízió ekkorra már komoly anyagi gondokkal küzdött. Nem is az volt igazán a kérdés, hogy hétfőn adást gyártsanak-e vagy karbantartsanak, hanem, hogy egyáltalán lesz-e pénz bármelyikre is. Az akkori költségvetés ugyanis nagyjából hetente egy TV-film elkészítésére lett volna kényelmesen elég, ám ebből kellett hat (vagy éppen hét) napi műsort előállítani.

Ennek megfelelően Berecz János, az MSZMP KB televíziót felügyelő titkára 1987. december 10-én egyértelművé tette a televízió székházában elhangzott beszédében, hogy még 1988-ban sem lesz hétfői adás. Egyszerűen nem lehetett sem kigazdálkodni ennek költségeit, sem rávenni az embereket, hogy havonta 80 helyett 100 forintot fizessenek az adásért. Bár 1988. február 25-én még megpróbálkoztak egy hibrid megoldással (a szegedi és pécsi körzeti stúdiók adásával töltötték fel a hétfő estét), 1989. január 1-re kénytelenek voltak beadni a derekukat. 32 évvel a magyar televíziózás elindulása és 21 évvel a hatnapos adásrend megkezdése után a magyar sugárzás végre kitöltötte mind a hét napot! Persze ne felejtsük el, hogy eddigre már Gazdagréten és Csepelen a lakótelepeken megjelentek a közös műholdvevő tányérok és a sokáig várt magyar adások helyett egyre többen választották a külföldi programok kínálta szórakozást. A Csehszlovák Állami Televízió pedig elveszített hétfői nézettsége jó részét...     

A bejegyzés trackback címe:

https://toretro.blog.hu/api/trackback/id/tr1518103154

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2023.04.16. 19:49:12

A hónap első hétfőjén a csendes estéket érezhető izgalom pezsdítette, vártuk a 7 óra 20 percet, mert akkor elkezdődött a Rádiókabaré havi bemutatója. A többi hétfőn meg társasoztunk, kártyáztunk, barkochbáztunk, felolvastunk az örökbecsű "1000 vicc a javából" könyvből, ötleteket merítettünk a SICC című, szintúgy örökbecsű könyv társasági játékötleteiből, és persze még rádiót is lehetett hallgatni, szóval akkor még azért tudtunk mit kezdeni magunkkal tévé nélkül is.

A "leggyakrabban bemutatott műsorszám", a SZÜNET jelzés magyarázatot követelhet a nem elég öreg generációk számára. Régen a műsorszámokat az előre eltervezett időpontban, percre (olykor másodpercre) pontosan kezdték. Amikor az előző műsorszám után maradt egy-két perc, akkot azt még nem reklámokkal és műsorelőzetesekkel töltötték ki, hanem szünettel. A rádióban ilyenkor a rádióállomásra jellemző, ismételgetett rövid szünetjelző dallam volt hallható – mára ez is feledésbe merült, pedig volt idő, amikor gyűjtöttük a külföldi rádiók szünetjeleit –, a tévében meg kitettek egy ehhez hasonló ábrát. Jóval későbbről rémlik olyan, hogy nem néma csend volt közben, hanem egy kis semleges töltelékzenét (mindig voltak ilyenre használt lemezek) játszottak alá.

A SZÜNET inzertnek egyébként volt "népművelő" hatása is: én erről a feliratról műsolva indultam el az írástudás rögös útján, amikor ovis koromban krétával az ebédlőasztalra valamilyen különös érzékkel lerajzoltam az "SZ" betűt, és mondtam, hogy ez a "szü" betű. Anyám persze nem hagyta a dolgot annyiban, és a lendületet kihasználva apránként megtanított írni, minek halogatni a dolgot, így aztán onnantól elkezdtem a rajzaimat nagybetűs szövegekkel is kiegészíteni, futballcsapatok, országok, űrhajók és autómárkák neveivel birkózva.

Hogy a tévé a kezdetekkor mekkora hatással volt az életre, egy anekdota híven illusztrálja. Egyszer kicsi gyerekként nagyon méregbe gurultam valakitől, elfúlva kerestem a megfelelő szidalmat, és ez jött ki: "Te... te... adáshiba!" Amitől persze mindenki hempergett a nevetéstől, így elmaradt az általam várt megsemmisítő hatás. Ugyancsak a nem elég öregeknek mondom, hogy amikor valami technikai hiba miatt félbeszakadt a műsor néhány hosszú percre, és ez akkoriban szinte naponta megesett, akkor a hiba elhárításáig egy ilyen felirattal magyarázták a nézőnek, hogy most akkor mi van. Esetleg megjelent Takács Marika (és utódai), és zavartan kérte a türelmünket, biztatva azzal, hogy "a hiba elhárítása folyamatban van". :-)

2023.04.16. 19:49:28

Hogy is volt, a szegénység és a nyomorúság szerelem gyereke?
süti beállítások módosítása