Tó-retró

Ezért tartott 32 évig a hétfői adásszünet a magyar TV-ben

2023. április 15. - drkardos

32 éven át szünetelt az adás a hét első napján, de hivatalos indoklást már akkor sem hitte és fogadta el senki.

adasszunet1.jpg

TOVÁBB

A bejegyzés trackback címe:

https://toretro.blog.hu/api/trackback/id/tr9118103154

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2023.04.16. 19:49:12

A hónap első hétfőjén a csendes estéket érezhető izgalom pezsdítette, vártuk a 7 óra 20 percet, mert akkor elkezdődött a Rádiókabaré havi bemutatója. A többi hétfőn meg társasoztunk, kártyáztunk, barkochbáztunk, felolvastunk az örökbecsű "1000 vicc a javából" könyvből, ötleteket merítettünk a SICC című, szintúgy örökbecsű könyv társasági játékötleteiből, és persze még rádiót is lehetett hallgatni, szóval akkor még azért tudtunk mit kezdeni magunkkal tévé nélkül is.

A "leggyakrabban bemutatott műsorszám", a SZÜNET jelzés magyarázatot követelhet a nem elég öreg generációk számára. Régen a műsorszámokat az előre eltervezett időpontban, percre (olykor másodpercre) pontosan kezdték. Amikor az előző műsorszám után maradt egy-két perc, akkot azt még nem reklámokkal és műsorelőzetesekkel töltötték ki, hanem szünettel. A rádióban ilyenkor a rádióállomásra jellemző, ismételgetett rövid szünetjelző dallam volt hallható – mára ez is feledésbe merült, pedig volt idő, amikor gyűjtöttük a külföldi rádiók szünetjeleit –, a tévében meg kitettek egy ehhez hasonló ábrát. Jóval későbbről rémlik olyan, hogy nem néma csend volt közben, hanem egy kis semleges töltelékzenét (mindig voltak ilyenre használt lemezek) játszottak alá.

A SZÜNET inzertnek egyébként volt "népművelő" hatása is: én erről a feliratról műsolva indultam el az írástudás rögös útján, amikor ovis koromban krétával az ebédlőasztalra valamilyen különös érzékkel lerajzoltam az "SZ" betűt, és mondtam, hogy ez a "szü" betű. Anyám persze nem hagyta a dolgot annyiban, és a lendületet kihasználva apránként megtanított írni, minek halogatni a dolgot, így aztán onnantól elkezdtem a rajzaimat nagybetűs szövegekkel is kiegészíteni, futballcsapatok, országok, űrhajók és autómárkák neveivel birkózva.

Hogy a tévé a kezdetekkor mekkora hatással volt az életre, egy anekdota híven illusztrálja. Egyszer kicsi gyerekként nagyon méregbe gurultam valakitől, elfúlva kerestem a megfelelő szidalmat, és ez jött ki: "Te... te... adáshiba!" Amitől persze mindenki hempergett a nevetéstől, így elmaradt az általam várt megsemmisítő hatás. Ugyancsak a nem elég öregeknek mondom, hogy amikor valami technikai hiba miatt félbeszakadt a műsor néhány hosszú percre, és ez akkoriban szinte naponta megesett, akkor a hiba elhárításáig egy ilyen felirattal magyarázták a nézőnek, hogy most akkor mi van. Esetleg megjelent Takács Marika (és utódai), és zavartan kérte a türelmünket, biztatva azzal, hogy "a hiba elhárítása folyamatban van". :-)

2023.04.16. 19:49:28

Hogy is volt, a szegénység és a nyomorúság szerelem gyereke?
süti beállítások módosítása