Tó-retró

Tényleg rengeteg olaj van a Balaton alatt?

2021. január 08. - drkardos

A 20. század elején komolyan hittek ebben és olajfúrótornyokat, vízalatti fúróbarlangokat terveztek a siófoki öbölbe.

olajbalcsi1.jpg

 

Tovább...

A bejegyzés trackback címe:

https://toretro.blog.hu/api/trackback/id/tr7816377340

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kugi · http://kugi.blog.hu 2021.01.08. 19:32:54

Szerintem is jobb, ha nem tudjuk, hogy van-e olaj ott.
De sok esetben - ahol szénhidrogént kerestek - termálvizet találtak, ami szintén nagy kincs (bár tény, hogy egy olajtársaságnak nem biznisz).

csker 2021.01.09. 08:48:22

Hozzászólás 2.) " A kommunista rendszernek komoly tervei voltak a Balatonnal..." - a gazdasági termelést (pláne nyersanyagszegény országban) előtérbe helyező rezsim nem használta volna ki a lehetőséget eme energiaforrás kiaknázására? Nehezen hiszem, de persze nem kizárt.

Zalancelot 2021.01.09. 08:48:47

Ha komoly olajelőfordulás valóban valószínűsíthető lenne, azt biztosan megkutatnák!
Ma már olyan technológia áll rendelkezésre, hogy ha megérné, akár a partról is, ferdített fúrásokkal, meg lehetne győződni az olaj előfordulásról!
Persze a fúrásokat előtte a mai 3D szeizmikus kutatásnak kellene megelőznie.
Én fenntartásokkal kezelném, hogy mit kutathattak 1940 telén a jégről, mert fúrni 2-3 hét alatt az emlegetett mélységet megfúrni a mai technikával sem lehet!!

Béla Bődi 2021.01.09. 08:48:56

Papp Simon a világszinten is elismert geológus volt. A koncepciós perben ugyan halálra itélték, de az ítéletet nem hajtották végre, mert a szakértelmét nem tudták nélkülözni. A váci börtönből is az olajkutatásokkal foglalkozott. Nyári Krisztián: Igazi Hősök -33 magyar könyvében is foglalkozik a személyével. Az index-en is jelent meg Róla cikk:
index.hu/tudomany/tortenelem/2016/11/13/papp_simon_olajkutatas_portre_nyary_krisztian_bbc_history/

Gazz 2021.01.09. 08:49:09

Ezekről a tihanyi öröktűzekről sose hallottam, ahogy az ásványi forrásokban levő olabuborékokról sem.
Viszont a tó másik végében, Csisztapusztán a régi termálkútból tényleg enyhén olajszagú víz jött fel. Azt hiszem épp ez volt vele a baj, mert új kutat fúrtak helyette.

Holoda Attila 2021.01.09. 15:08:14

Pontosan tudjuk, hogy nincs ott semmi ilyen! Kár is ilyen sokat sejtető befejezéssel ennek lehetőségét lebegtetni! Mióta létezik irányított ferde fúrás, nem vagyunk arra kényszerítve, hogy kizárólag függőlegesen fúrjuk meg a szénhidrogénkészleteket. Több olyan mező is van Magyarországon is, amelyek lakott terület alatt helyezkednek el, mégis sikeresen termelésbe állítottuk. A Szeged-Móraváros megő például a szegedi dóm alatti térségben található, mégis a mező kútjai a móravárosi területen lettek lemélyítve. A korszerű geológiai és geofizikai módszerekkel a felszín megsértése nélkül is tudunk eredményes kutatásokat végrehajtani. Akár egy tó alatt is...

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2021.01.13. 08:54:49

@Béla Bődi: Igen. Papp Simon igazi és kiváló szakember volt. Egypártállami sorsa a rabló komenyista rendszer tökéletes példája. :-(

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2021.01.13. 08:55:24

@Gazz: A tihanyi örök tüzekről én sem hallottam.

Csisztapuszta. Fonyódtól délre tényleg kőolajos termálvizű kevéssé ismert fürdő. És tényleg szó szerint kőolajos a termálvíz, emlékezetből hetente? havonta? egy kétszáz literes hordónyi kőolajat fölöznek le a vizéről. Próbálta a fürdő eladni, na jó a végén csak ingyen átadni a MOL-nak, de nem voltak ilyen csekélységre "vevők". A MOL-osok. :-(

Aztán ha igaz, újabban autó karosszériások használják a csisztai kőolajat alvázvédelemre. Kőolajat az alvázra spriccel, poros úton autókázik és kész az évekig működő alvázvédelem. :-) Mindenki jól járt. :-)

rdos · http://h2o.ingyenweb.hu/tema/6.html 2021.01.13. 08:55:36

@Holoda Attila: Készséggel elhiszem hogy újabban tudunk direkt irányítottan ferdén fúrni, csak ilyennel eddig nem találkoztam, igaz én vizet termelő "kút iparban" dolgozom (1986-89-ig pedig az OFKFV-nél, ott és akkor csak függőleges magfúrással ismertük meg a mélység kőzeteit).

Egy biztos, a Balaton medrében nem volt kutató fúrás (vagy két tucat, a tó saját üledékét vizsgáló sekély fúráson túl, mélységük 6-25 m, ez még a vizes szintig sem ért le, a kőolajos ezer méteres mélységbe meg főleg nem).

map.mbfsz.gov.hu/furas/

Nyilván pl. felszíni geofizikai mérésekből (első Eötvös inga mérések éppen a Balaton jegén készültek) meg a környék földtanából ki lehet következtetni hogy mi van a tó alatt, de élő ember eddig nem látta azokat a kőzeteket, ez biztos.
süti beállítások módosítása