Letiltott revüműsor, rendezői fenékbe billentés és álnéven írt folytatás – 8 érdekesség kultfilmmel kapcsolatban.
Az Indul a bakterház című 1980-as tv-s produkció igazi kultuszfilmmé nőtte ki magát az elmúlt évtizedekben, szinte nincs olyan magyar, aki ne ismerné Bendegúz figuráját vagy ne tudná idézni Koltai Róbert (bakter) egy-egy mondatát. Mi is összeszedtünk néhány érdekességet a filmmel kapcsolatban, amelyekről talán még kevesebben hallottak.
- Bár az Indul a bakterház történetét a legtöbben az 1980-ban debütált tv-filmből ismerik, az alapot adó regény jóval korábban született. Rideg Sándor írása 1943-ban látta meg a napvilágot, 10,50 pengő áron.
- Nem csak a film, hanem maga a regény is óriási siker volt, olyannyira, hogy az 1950-es években a Népszava folytatásban is közölte. Az óriási érdeklődést kihasználva 1958-ban még egy revüműsort is színpadra vittek ezen a címen, de ezt a regényszerző igencsak nehezményezte, mivel a sztorinak nem sok köze volt az eredeti könyvhöz. Később a revüműsor címét meg is kellett változtatni az azt kiagyalóknak.
- Jóval nagyobb szöveghűséggel követte Swajda György tv-film forgatókönyve az eredeti regényt, így az abból 1980-ban elkészülő azonos című tv-játék hangulatában és humorát tekintve nagyon is hasonlított az eredeti Rideg Sándor szövegre.
- A tv-játékot az ócsai falumúzeumban, illetve a Kunszentmiklós-Tass-Dunapataj vasútvonal egykori Csabony megállóhelyén vették fel, ott állt ugyanis a bakterház Szalkszentmárton és Dunavecse között.
- A film nem csak a nézők, de a kritikusok tetszését is elnyerte, így például több filmfesztiválon is díjazták, valamint a rendező, Mihályfi Sándor megkapta a MUOSZ (Magyar Újságírók Országos Szövetsége) kulturális szakosztályának tv-kritikusok díját is.
- A főszereplő kisfiút, Bendegúzt a 13 éves Olvasztó Imre alakította, aki az országos ismertség ellenére felnőttként később nem a színész, hanem reklámgrafikus lett. Állítólag a rendező úgy választotta ki őt a szerepre, hogy a meghallgatott nebulók közül ő volt az egyetlen, aki fenékbe merte rúgni Mihályfit, amikor az arra kérte őt.
- Olvasztó Imre később, 47 évesen, 2013-ban öngyilkos lett, miután megtudta, hogy a felesége válni akar. Négy gyermeket hagyott hátra, köztük az akkor egy éves Bendegúzt, aki nevét a film tiszteletére kapta.
- Az Indul a bakterház regény történetét a Gyorsul a bakterház című könyvvel folytatták, amely 2001-ben jelent meg Zádori Bence szerzői álnév alatt. A film folytatását is tervezték, de ebből később nem lett semmi.
Nektek mi a kedvenc idézetetek a filmből? Írjátok meg nekünk kommentben!