A Postinor esemény utáni tabletta igazi magyar siker, ami nemcsak megváltás volt az abortusztól rettegő ifjúságnak, de megihlette az állami propagandagépezetet is.
Fotó: Fortepan/ Mujzer Péter
Ha az 1980-as évek Ifjúsági Magazinjait, napilapjait olvasgatjuk, szinte nincs olyan lapszám, amelyben legalább egyszer ne fordulna elő a Postinor tabletta. A randevú utáni tablettának becézett gyógyszerre, annak hatásaira és szedési tudnivalóira hol az olvasók kérdeznek rá, máskor pedig maguk az újságírók propagálják azt vehemensen az orvosszakértőkkel karöltve. Ma már elképzelhetetlen egy vényköteles gyógyszer ilyesfajta kommunikációs támogatása, hiszen ezt szigorúan tiltja a reklámtörvény. De a Kádár-korszakban az abortuszok számának csökkentése jóval fontosabb cél volt annál, minthogy gyógyszerkommunikációs etikával foglalkozzanak. Így lett a Postinor márka az egyik legismertebb fogamzásgátló szer Magyarországon, amelyet egyébként a légyott után kellett bevenni. Mint azt a korabeli leírásokból megtudtuk, kifejezetten a fiatal lányoknak és azoknak a nőknek ajánlották, akik alkalmanként éltek szexuális életet, így nem volt szükségük állandó fogamzásgátló szedésére, ugyanakkor biztos védekezési módot kerestek. A Postinort akkor is receptre lehetett kapni, 16 év felettieknek írták fel és egy hónapban maximum négy alkalommal lehetett beszedni. Akkoriban az orvosok úgy tartották, hogy a Postinor sokkal jobb és kevesebb mellékhatással jár, mint a hagyományos hormonális fogamzásgátlók és a lehető legtökéletesebb alternatívája a veszélyes terhességmegszakításnak.
Fotó: Fortepan
Mivel a Ratkó-korszak szigorú abortusztilalma a 60-as években lassacskán halványulni kezdett, a nők egyre többször fordultak az abortuszbizottsághoz nem kívánt terhességükkel. Az adatok szerint évente 70-80.000 abortuszt végeztek, közel 20%-át fiatalkorúakon. Ezért a központi pártbizottság célul tűzte ki a művi vetélések csökkentését. Ennek érdekében komoly kommunikációs támogatást kaptak a fogamzásgátlók, egyrészt az 1967-ben megjelent Infecudin majd az 1971-es Bisecurin. A klasszikus naponta szedendő tabletták mellett azonban a nagy újdonságot az eset utáni Postinor jelentette, amit azt követően kellett bevenni, hogy megtörtént a baj! Óriási várakozás előzte meg a ma Richter Gedeonként ismert Kőbányai Gyógyszerárugyár Budapest termékének megjelenését. Már 1978-ban arról kérdezte egy tinédzser leány Ranschburg Jenőt az Ifjúsági magazinban, hogy mikortól lehet venni majd a Postinort. A készítmény megjelenésére végül egy évet kellett várni, sőt a gyógyszertárakban csak 1980-tól volt elérhető az új csodaszer. Az esemény utáni tabletta egyébként a gyógyszergyár egyik sikerterméke lett, amellyel komoly piacokra tett szert külföldön is.
Fotó: Fortepan/ Urbán Tamás
Szóval a nyolcvanas évek elején beindult a propaganda-gépezet, amelynek zászlóshajója az Ifjúsági Magazin lett. A lapban köztudottan nyíltan beszélhettek a fiatalok szexuális problémáikról, Veres Pál doktor rovata évtizedekig legendás volt a fiatalok között. Itt meg lehetett vitatni az önkielégítésre, péniszméretre és a Postinorra vonatkozó kérdéseket egyaránt. A Postinor számos ekkoriban készült média-alkotásba is bekerült, így például a Szabó család rádiójáték-sorozatba is. Az Ifjúsági magazin pedig Bacsó Péter Ki beszél itt szerelemről című filmje kapcsán külön mellékletet szentelt a szerelmi légyottoknak, mindemellett megkérdezte a fiatalok véleményét a Postinorról is. A márkanév sorra felbukkan a napilapok hasábjain is, ahol az orvosok előszeretettel hangsúlyozzák, hogy mennyivel egészségesebb egy eset utáni tabletta, mint az abortusz. Egy korabeli újságcikk tanúsága szerint dr. Kárpáti György jóvoltából még reklámfilm is készült a legendás tablettáról, amelyet 1987-ben fődíjjal jutalmaztak Várnában, a KGST országok külkereskedelmi propagandafilm szemléjén. Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy egy gyógyszert ilyen módon támogasson a politika és a média, de akkoriban megváltásként élték meg a Postinor megjelenését az újságírók, a párt felelős tagjai és a pórul járt leányok, asszonyok egyaránt.
További érdekességekért, képekért és nettó retró életérzésért látogassa meg Facebook oldalunkat!
A cikk elkészítéséhez az Arcanum Adatbázist is használtuk!